H E S H A M  M A L I K

je mezinárodně uznávaný umělec, který se specializuje na současné moderní umění a design.

O uměleckou tvorbu se začal zajímat již v dětství. Vystudoval univerzitu ve Waterloo v Kanadě, specializaci na umění a design na Parsons School of Design a na Museum of Modern Art v New York City.

Hesham má za sebou více než 100 samostatných výstav a je zkušeným profesionálním umělcem. Zaměřuje se na smyslovou povahu umění a snaží se zobrazit příběhy lidí a života po celém světě.

V roce 2015 byl umělec vybrán newyorskou uměleckou revue Art Tour International jako jeden z mistrů současného umění, ve stejné době byl královskou rodinou v Dubaji oceněn za svůj významný přínos světovému trhu s uměním. 

Dodnes je Hesham celosvětově uznáván za svou významnou iniciativu podpory a vzdělávání dětí a podněcování jejich smyslu pro umění. 

Ačkoli se sám vzdělával ve špičkovém prostředí, stále věří, že tím nejlepším učitelem je zkušenost získaná metodou pokusů a omylů.

Otevřenost vůči různým kulturám doplnila přímá zkušenost z cest, kdy autor strávil čas na různých místech mezi různými lidmi (například Filipíny, Malajsie, Keňa, Tanzanie, Indie atd.).

To umělci umožnilo míchat různé umělecké formy a vytvářet nové styly a jedinečná umělecká díla. 

SLOVO AUTORA

„Věřím v to, že si lidé odnesou myšlenku sdílené lidskosti. Uvědomění si, že jsme si více podobní, než nejsme. A že tyto vazby a vzájemný respekt a pochopení jeden druhého jsou nejdůležitějšími prvky, které můžeme využít k vytvoření mírumilovnějšího a empatičtějšího světa, nyní i v budoucnosti.“

„Velice si vážím činnosti i přístupu Heshama Malika. Umělce, který úspěšně tvořil po celém světě, a zůstal při tom skromný, ochotný se i na úkor sebe podělit o získané znalosti. Přivezl
k nám jedinečný styl. Oceňuji i jeho zajímavé propojení kultury se vzděláním a prohlubováním znalostí v jinak pro žáky náročném tématu.
Právě to u nás Hesham Malik otevřel, a umožnil nám tak na něj navázat workshopy a dalšími vzdělávacími aktivitami. Spolupráce s Heshamem Malikem je pro nás inspirativní. Doufáme v její pokračování i v budoucnu.” 

Mgr. Kristýna Rottová

ředitelka, Muzeum Dobříš

„Jsem štastná, že jsem mohla s panem Malikem uspořádat výstavu. Považuji to za čest
a mimořádnou událost. Bylo to pro mě příjemné a našla jsem v tématu výstavy přínos i pro sebe osobně. Velice mě oslovilo téma “tady a teď”, na kterém výstava Ukiyo stojí. Osobně hodně čerpám z toho, co pan Malik sděluje svými obrazy a z energie vernisáže, která se nám povedla.”

Mgr. Simona Divilová Zobačová

ředitelka, Městské muzeum Chrast

„Jsem ráda, že Hesham Malik vystavuje v muzeu v Jílovém, které se zaměřuje na historii
a zpracování zlata. Došlo tak k vskutku symbolickému propojení “zlaté” historie s moderním uměním. Obrazy Heshama Malika tak přinášejí nový pohled, jak tento drahý kov využít v rovině umělecké, edukační i narativní.” 

PhDr. et Mgr. Šárka Juřinová

ředitelka, Regionální Muzeum v Jílovém u Prahy

S Heshamem Malikem jsme navázali spolupráci v rámci našeho školního projektu Kameny zmizelých… Ze společné práce vzešla řada fiktivních příběhů, pro které našli žáci inspiraci právě v obrazech Hesham Malika. Vážíme si také toho, že všechny příběhy, které žáci napsali, Hesham Malik přečetl, vystavil spolu se svými obrazy a ocenil práci dětí.” 

Bc. Františka Vandasová

učitelka, ZŠ TRNKA Dobříš

Při instalaci uměleckých objektů v jeskyních musíme počítat s vysokou vlhkostí vzduchu…
V případě Heshamových obrazů tak překračujeme další, technický limit.
Je to historicky poprvé, kdy jsou v jeskyních vystavena umělecká plátna… Naše jeskyně získaly věhlas renomované výstavní síně mezi výtvarníky. Zároveň řada návštěvníků plánuje jejich každoroční návštěvu právě v době výstavy. Tento neustálý zájem o autentické propojení přírody a umění mne stále znovu překvapuje a těší.” 

Barbora Šimečková

vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní, Teplice nad Bečvou

Putovní výstava „Černý Buddha“ v Jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy je pokračováním úspěšného spojení výtvarného umění a krásy českých jeskyní… Moc se nám líbil nápad
a hlavně díla pana Malika, která jsou opravdu krásná. Instalace v naší jeskyni Balcarka dodává celému místu jedinečnou atmosféru a moc hezky se zde doplňuje umění člověka
a přírody.

Eva Hebelková

vedoucí správy Jeskyně Balcarka,
Ostrov u Macochy

„Hesham je velmi jedinečný, působivý a kreativní umělec. Věřím, že jeho umělecký styl sleduje lidskou mysl až k jejímu původu v orientálním i západním životě. Jeho umělecký styl je
i v dnešním světě umění velmi krásný a charismatický. Svým pojetím umění je výzvou pro zdroje naší lidské mysli.” 


Jaeseok Choi PhD.

profesor, Gyeongsang National University,
Jižní Korea

Upřímně, jeho hlad po jednotě je stejný jako pocit míru, po kterém všichni toužíme. Soucitný až do morku kostí, maluje tak, aby překonal sám sebe. Dobrodružně pracuje s barvami, ale přitom je důkladně soustředěný. Jeho strohá a niterná paleta černé, vermillionové a šafránové vás vtáhne do své cesty, potom co vás polapil nakažlivým nadšením.”  


David Hewitt PhD.

docent

Vždy žasnu nad jeho bouřlivou svobodou v práci s barvami a technikami, díky které je opravdu jedinečným umělcem. Jeho díla nutí diváky, aby skrze ně zkoumali sami sebe. Současnému umění jistě dodává potřebnou perspektivu. Heshamovy bohaté znalosti, kritický pohled
a velkorysost, v tom všem spočívá jeho síla
.” 
 


Dr. S. Kumar

ředitel Kingsmead School, Londýn, Velká Británie

Detaily v Heshamově díle jsou úžasné. To, jak dobře spolu všechny barvy ladí, a složité detaily na jeho obrazech jsou něčím, co jsem nikdy předtím neviděl. Neuvěřitelně talentovaný umělec, který nepřestává diváky překvapovat svou tvorbou.”  


Dr. Agrawal

vedoucí vědecký pracovník, Columbia University, New York, USA

Umělecká díla, která Hesham vytváří, jsou hluboká a provokují k zamyšlení. Mají schopnost upoutat vaši pozornost. Nutí člověka přemýšlet, co chce, abyste prostřednictvím každého obrazu cítili. Každé dílo působí velmi oduševněle s prvky romantiky. Jeho použití barev a textur je vynikající a nikdy mě neomrzí prohlížet si Heshamova díla. Obzvlášť se mi líbí jeho práce
s obličeji a to, jak dokáže zachytit dokonalý pocit prostřednictvím očí. Skutečně inspirativní práce
.” 
 


Judie Amoah

sběratelka umění, East Kilbride, Skotsko

Tradice a modernost, kontinuita a expozice, nádherná díla, citlivost, to jsou hlavní prvky, které mě svedly. Doufám, že lidé budou mít možnost vidět jeho umění.”  


E. Fouache

prorektor, Univerzita Sorbonna, Paříž, Francie

„Moderní současné umění umělce Heshama Malika je působivé. Rytmus, barvy, odstíny, situace
a hra stínů. Všechny tyto prvky vytvářejí Heshamův svět umění vlastní metaforickou technikou.” 
 


Jeanine Laskar

umělecká ředitelka, impresário, Montreal, Quebec, Kanada

„Stát mezi Heshamovými obrazy je podobné jako číst na stránkách dávné historie. Jeho umění, které je tvořeno s intelligencí, vtipem a zdravou dávkou lásky, chtíče a chamtivosti.”  


K. Pujara

prezidentka Women Economic Forum, Londýn, Velká Británie

„Vypravěč Hesham má konečně příležitost podělit se o své egyptské mýtické příběhy. Když to dnes udělá formou nástěnné malby, jeho egyptské umění zůstane naživu více než 100 let.”  


K. S. Shekhawat

předseda MATV, Londýn, Velká Británie